Je Austrália naozaj tak drahá? Moje životné náklady v Austrálii

Je Austrália naozaj tak drahá? Moje životné náklady v Austrálii

Je mi jasné, že túto otázku budete rovnako ako ja, pred vašim odchodom dosť riešiť. Predsalen ma Austrália na začiatku stála značnú časť úspor, takže na začiatku som počítala každý dolár. Austrália je všeobecne o dosť drahšia ako SR, ale verte mi, keď zarobíte svoj prvý dolár a prestanete prepočítavať na eurá, začnete si u protinožcov žiť celkom komfortne.  

MOJE TÝŽDENNÉ PRÍJMY A ŽIVOTNÉ NÁKLADY V AUSTRÁLII

Položka

Částka AUD Částka EUR
Příjem 720 455
Nájem 180 113
Strava 100 63
Doprava 10 6,3
Kultúra/Šport/Zábava 70 44
Oblečenie 20 12,6
Úspory 340 216

Najväčšie nákladové položky v mojom rozpočte boli ubytovanie, strava a šport/zábava. Osobne som zvolila variantu ubytovania v pešej dostupnosti do centra. Síce som platila trochu viac ako kamaráti, ktorí bývali v odľahlejších štvrtiach Sydney, ale zase som ušetrila 40 AUD za týždeň na cestovnom. Do práce aj do školy som chodila peši a zároveň som tým ušetrila kopec času. Keďže verejná doprava je v Sydney pomerne drahá (40 AUD/týždeň), tak sme si nakoniec s priateľom kúpili skúter. Na pláži sme boli za pár minút a výrazne sme tak znížili naše náklady na cestovanie.  

Po prvom nákupe v supermarkete som si myslela, že po zbytok môjho pobytu už budem jesť len toustový chlieb a špagety s kečupom. Nakoniec som si na ceny potravín zvykla a keďže som zarábala približne 2x toľko ako tu na Slovensku, tak som si sem tam dovolila vyraziť aj na večeru do reštaurácie. Tu máte pár tipov, ako na jedle ušetriť. 

- Nájdite si prácu v reštaurácii: S veľkou pravdepodobnosťou sa tam budete môcť stravovať zadarmo

- Nakupujte pred záverečnou: Mala som obľúbený fastfood so zdravou výživou, kde pravidelne pred záverečnou mali na to, čo nepredali až 70 % zľavu, takže som si dala super večeru za pár dolárov 

- Nakupujte na trhoch: Môj obľúbený bol Paddysmarket, kam som si chodila pre čerstvú zeleninu, ovocie a ryby. Ideálny čas na nákup bol v nedeľu tak hoďku pred záverečnou, všetko zľavnené a hlavne menej tlačiacich sa zákazníkov.  

No a samozrejme by som nemala zabudnúť na nákup oblečenia. Tu je moja rada úplne jednoduchá. Vyčkajte na sezónne výpredaje. Je ich dostatok a všetko tak nakúpite s výraznou zľavou.

Vďaka o dosť vyšším zárobkom oproti SR som naozaj nemala problém si aj popri štúdiu zarobiť na všetky životné náklady a pritom som si ešte šetrila na cestovanie. Tu je moje odporúčanie: Prestaňte už toľko riešiť peniaze a prepočítavať každý dolár. Austrália je krajina nekonečných možností so spústou skvelých pracovných príležitostí. 

 

 

Spracovávame súbory cookies. Pomáhajú nám k správnemu fungovaniu webovej aplikácie, k poskytovaniu funkcií sociálnych sietí, personalizácii obsahu a inzercie a k analýzam jeho návštevnosti. Používaním webu súhlasíte s ich použitím