Žiadané profesie v Austrálii

Aké sú žiadané profesie v Austrálii

zubar-australie

Austrália zaznamenáva každoročne nedostatok pracovných síl v rôznych odboroch. Špecifické zručnosti sú na austrálskom pracovnom trhu často nedostatkovým tovarom. Preto Austrália víta kvalifikovaných pracovníkov, ktorí jej chýbajú a ktorí zároveň spĺňajú ďalšie stanovené podmienky. Preto jedným z najdôležitejších kritérií na získanie víz, ktoré Ti umožnia pracovať v Austrálii na plný úväzok, je skutočnosť, že Tvoja profesia, v ktorej máš vzdelanie a predovšetkým prax, je v Austrálii nedostatková a je po nej teda veľký dopyt. V takejto situácii potom zamestnávatelia alebo priamo austrálska vláda pristupujú k zamestnávaniu cudzincov, a tam prichádza Tvoja šanca!

Za týmto účelom existujú zoznamy žiadaných povolaní, ktoré vydáva austrálska vláda. Prvým krokom na ceste za získaním pracovných víz je teda zistenie, či sa Tvoja profesia nachádza na niektorom z týchto zoznamov. Do 18.4. 2017 sa jednalo o Skilled Occupations List (SOL list) a Consolidated Sponsored Occupation List (CSOL list).

Podľa toho, v akom z dvoch zoznamov sa Tvoja profesia nachádzala, bolo možné (po splnení viacerých ďalších podmienok) zažiadať o konkrétny typ víz. Napr. pokiaľ si sa našiel/a na zozname CSOL, bolo možné žiadať napr. o tzv. Sponsorship (subclass 457) alebo podať žiadosť v rámci Employer Nomination Scheme (subclass 186).

Dňa 19.4. 2017 austrálska vláda oba vyššie uvedené zoznamy žiadaných povolaní zrušila a zaviedla dva nové, ktoré ich nahrádzajú. 

Zoznamy žiadaných profesií:

 

Medium and Long-term Strategic Skills List (MLTSSL)

Short-Term Skilled Occupation List (STSOL)

Oba zoznamy bude austrálska vláda každých 6 mesiacov preskúmavať (do 18.4. 2017 zmeny prebiehali raz za rok) a môže ich meniť podľa potrieb austrálskeho pracovného trhu.

Austrálska vláda zároveň odstránila zo zoznamu viacero profesií, na ktoré bolo možné do 18. 4. 2017 získať pracovné víza. Jedná sa o desiatky povolaní a ich zoznam nájdete priamo na webe austrálskeho imigračného úradu tu.

 

 

Spracovávame súbory cookies. Pomáhajú nám k správnemu fungovaniu webovej aplikácie, k poskytovaniu funkcií sociálnych sietí, personalizácii obsahu a inzercie a k analýzam jeho návštevnosti. Používaním webu súhlasíte s ich použitím