Penzijné pripoistenie v Austrálii

Penzijné pripoistenie - superannuation

Penzijné pripoistenie, "Superannuation", je druh penzijného pripoistenia v Austrálii. Je to efektívna cesta, ako si ušetriť peniaze počas Tvojho pobytu v Austrálii - jedná sa o druh penzijného fondu, kam Ty, prípadne Tvoj zamestnávateľ, ukladá pravidelne peniaze v závislosti od Tvojho platu.

Ak je Tvoj plat aspoň $ 450 AUD za kalendárny mesiac, má Tvoj zamestnávateľ povinnosť odvádzať za Teba príspevok na Tvoj účet penzijného pripoistenia (Superannuation Fund Number - SFN). Od 1. júla 2014 je to vo výške minimálne 9,5% bez ohľadu na to, či pracuješ na polovičný alebo iný úväzok. Nemusíš sa báť, že to zníži Tvoj zárobok. Superannuation platí zamestnávateľ extra, a tak sú to pre Teba ďalšie peniaze navyše.

Príklad: Za 3 mesiace práce v Austrálii si zarobíš $ 7.000 AUD. Tvoj zamestnávateľ mal teda povinnosť previesť na Tvoj penzijný účet $ 665 AUD. Väčšina zamestnávateľov vypláca dôchodkové poistenie na penzijný účet zamestnanca každé tri mesiace.

Superannuation

Ako sa dostanem k prostriedkom na svojom penzijnom pripoistení?

  • Prostriedky usporené na Tvojom penzijnom pripoistení budeš mať k dispozícii až po svojom definitívnom opustení Austrálie (t.j. nie pri odlete z Austrálie len na prechodnú dobu) a potom, čo vyprší platnosť Tvojich víz, prípadne ak budú Tvoje víza zrušené.
  • Prostriedky z Tvojho penzijného účtu dostaneš vo forme šeku, ktorý predložíš svojej banke.
  • Uisti sa, že pri Tvojom penzijnom pripoistení je uvedené aj Tvoje austrálske daňové číslo a neplať tak zbytočne vysoké dane. Ak je Tvoje TFN známe, prostriedky budú zdanené iba napríklad 15%!
  • Postup žiadosti o prostriedky penzijného pripoistenia je relatívne zložitou záležitosťou. Z tohto dôvodu Ti odporúčame začať s prípravou potrebných podkladov ešte v Austrálii, kde môžeš požiadať o pomoc s touto žiadosťou našich skúsených poradcov.
Spracovávame súbory cookies. Pomáhajú nám k správnemu fungovaniu webovej aplikácie, k poskytovaniu funkcií sociálnych sietí, personalizácii obsahu a inzercie a k analýzam jeho návštevnosti. Používaním webu súhlasíte s ich použitím