Na čo sa nás pýtate najčastejšie ohľadom práce v Austrálii

Najčastejšie otázky ohľadom práce v Austrálii

Môžem v Austrálii legálne pracovať?

Áno, ale iba na určitý druh víz. Najčastejšie sa v Austrálii pracuje na študentské víza, kedy študent môže legálne pracovať 20 hodín týždenne v dobe štúdia a neobmedzene v čase prázdnin. Ďalšie možnosti sú menej časté, napríklad Business long-stay/work permit, čo sú víza pre ľudí, ktorí majú už v Austrálii konkrétneho zamestnávateľa, ktorý bude ochotný im tieto víza sprostredkovať. Sú to víza na obdobie od 3 mesiacov do 4 rokov.

Je možné odísť do Austrálie iba za prácou v prípade, ak o štúdium nemám zájem?

Z dôvodov vízovej povinnosti vo väčšine prípadov nemôžeš v Austrálii iba pracovať. Najčastejšie sa teda práca kombinuje so štúdiom a s možnosťou odísť do Austrálie na víza študentské. Možnosť odísť do krajiny pracovať bez štúdia ponúka napr. Nový Zéland a Kanada. Občania SR a ČR, ktorí v Austrálii pracujú na hlavný pracovný pomer, sú v Austrálii väčšinou na Skilled Migration či pracujú na Business long-stay/work permit.

  • O Skilled Migration si žiadajú väčšinou študenti po dlhšom pobyte v Austrálii a je to pomerne zložitý proces.
  • Business long-stay/work permit sú víza pre ľudí, ktorí už majú v Austrálii konkrétneho zamestnávateľa, ktorý bude ochotný im tieto víza sprostredkovať. Sú to víza na obdobie od 3 mesiacov do 4 rokov.

Kedy je najlepšie vycestovať za prácou do Austrálie?

Najlepšie je doraziť do Austrálie ešte pred začatím letnej sezóny (ktorá zodpovedá našej zimnej sezóne), takže v septembri alebo v októbri. Ale inak môžeš pricestovať kedykoľvek. Aktuálny trend je odísť skôr a zvýšiť tak šance nájdenia práce ešte pred hlavnou sezónou.

Aké druhy prác sú v Austrálii najčastejšie a aké býva ich platové ohodnotenie?

Na túto otázku nie je jednoznačná odpoveď.

  • Najčastejšie sú ponuky študentských prác z oblasti turistického ruchu a služieb - teda obsluha v baroch a reštauráciách, výpomoc v kuchyni, predavači v obchodoch, práce v skladoch a  pod.
  • Výška platu sa liší podľa toho, kde v Austrálii pracuješ, aké sú Tvoje skúsenosti a znalosť jazyka, či práve prebieha sezóna atď.
  • Priemerná hodinová mzda v Austrálii je napríklad v Sydney od $17 AUD/hodinu.

Existuje v Austrálii možnost pracovať na živnostenský list?

Áno. Je možnosť byť v Austrálii podnikateľom a zaregistrovať si namiesto obvyklého TFN (Tax File Number) na ABN (Australian Business Number). Na ABN väčšinou pracujú elektrikári, opravári a podobné profesie, ktoré vydávajú väčšinou faktúry nie za prácu na hodinu, ale za prácu odvedenú.

Je ťažké si v Austrálii nájsť prácu?

To, či pre Teba bude hľadanie práce banalitou alebo procesom zložitejším, závisí od mnohých faktorov. Záleží na tom, či je práve sezóna, aké sú Tvoje schopnosti, aká je Tvoja znalosť angličtiny a tiež na kontaktoch, ktoré v Austrálii máš. Information Planet Ti môže s hľadaním práce v Austrálii pomôcť predovšetkým podaním cenných informácií a tipov, ako prácu hľadať.

Čo si musím zariadiť pred tým, než začnem v Austrálii pracovať?

Okrem víz, ktoré Ťa oprávňujú v Austrálii pracovať, si budeš musieť vybaviť austrálske daňové číslo alebo otvoriť bankový účet. Čo si zariadiť pred vlastným hľadaním práce si môžeš prečítať tu.

Aké sú platy v Austrálii?

Minimálna hrubá hodinová mzda je 17,70 AUD (zamestnanci vo veku 18 rokov - 12 AUD, 19 rokov - 14,60 AUD, 20 rokov - 17,29 AUD)

Aké platím dane z príjmu?

Dane platíš podľa dĺžky pobytu, pod 183 dní je to 32,5% z 1 AUD, nad 183 dní je to 19% z 1 AUD (prvých zarobených 18 200 AUD sa nezdaňujú). Podrobnejšie informácie nájdeš tu.

Akú musím mať úroveň angličtiny, aby som si našiel prácu v Austrálii?

S nižšou úrovňou angličtiny môžeš bez väčších problémov vykonávať upratovacie práce (residential-domy/byty alebo commerical-kancelárie), pomocné práce na stavbách, v kuchyniach. Pokiaľ máš lepšiu úroveň angličtiny, môžeš sa uplatniť v službách - čašník/servírka, práca v kaviarňach, bistrách, fast foodoch, predavač/ka, pomocná sila v opatrovateľských domoch pre seniorov, stráženie detí a pod. Podrobnejšie informácie nájdeš tu.

Môžem v Austrálii podnikať aj na študentských vízach?

Áno. Zažiadať o ABN môžu aj študenti. Podrobnejšie informácie nájdeš tu.

Čo je to ABN?

Australia Business Number Ti umožňuje podnikať (rovnako ako u nás na živnostenský list).

Môžem v Austrálii pracovať na turistické víza?

Nie. Pracovné povolenie získaš napr. v rámci študentských víz. Podrobnejšie informácie nájdeš tu.

Môžem ísť do Austrálie iba pracovať?

Áno, ak budeš mať pracovnú ponuku od konkrétneho zamestnávateľa, ktorý Ti vybaví tzv. Sponsorship. Podrobnejšie informácie nájdeš tu.

Musím mať otvorený bankový účet v Austrálii, aby som tam mohol/a pracovať?

Áno. Väčšina zamestnávateľov posiela výplaty priamo na účet. My Ti môžeme otvoriť účet v Austrálii už pred Tvojím odletom. Podrobnejšie informácie nájdeš tu.

Čo všetko potrebujem na to, aby som si mohol/a začať hľadať prácu v Austrálii?

V prvom rade si musíš vybaviť TFN. Ďalej budeš potrebovať životopis, sprievodný list, referencie z predchádzajúcich zamestnaní a samozrejme bankový účet. Podrobnejšie informácie nájdeš tu.

Čo je to TFN?

Tax File Number - tzv. daňové číslo, ktoré potrebuješ, aby si mohol/a v Austrálii pracovať. Podrobnejšie informácie nájdeš tu.

Koľko hodín týždenne môžem pracovať?

Pri štúdiu môžeš pracovať 20 hodín týždenne a cez prázdniny neobmedzene.

Koľko si môžem v priemere zarobiť?

To je individuálne, záleží na odbornosti práce, ale v priemere si študenti zarábajú 17 AUD na hodinu (hrubého). Podrobnejšie informácie nájdeš tu.

Budem potrebovať nejaké rekvalifikačné kurzy, aby som si našiel prácu v Austrálii?

Nie je to podmienkou, avšak zvýši to Tvoje šance na získanie lepšie platenej práce. Pre určité odbory musíš mať požadované certifikáty (povolenia), aby si mohol prácu vykonávať. Podrobnejšie informácie nájdeš tu.

Aké sú žiadané profesie v Austrálii?

IT špecialisti, pracovníci v zdravotníctve a v oblasti starostlivosti o deti, účtovníci, kuchári, remeselné profesie (pokrývač, obkladač, murár, sádrokartonár atď.). A mnoho ďalších. Podrobnejšie informácie nájdeš tu.

Ako to funguje s penzijným pripojistením, ktoré platí zamestnávateľ?

Penzijné pripoistenie (tzv. superannuation) musí platiť zamestnávateľ každému zamestnancovi, ktorý si zarobí minimálne 450 AUD za kalendárny mesiac, bez ohľadu na aký pracovný pomer je zamestnaný. Podrobnejšie informácie nájdeš tu.

Ako dlho trvá, kým si nájdem prácu?

To je individuálne, veľa záleží na mieste a čase (sezóne). Všeobecne je jednoduchšie nájsť si prácu vo veľkých mestách - pokiaľ ide o prácu v oblasti gastronómie a službách s tým spojenými, ideálna doba je pred začiatkom sezóny.

Ako je to s možnosťou práce na farme?

Pracovať na farme je samozrejme jednou z možností práce vhodnou napr. v období prázdnin. Podrobnejšie informácie nájdeš tu.

Pomáha Vaša agentúra hľadať prácu?

Áno, našim klientom poskytujeme pomoc s hľadaním práce - zasielame pracovné ponuky, organizujeme semináre, poskytujeme zľavy na kurzy. Podrobnejšie informácie nájdeš tu.

Spracovávame súbory cookies. Pomáhajú nám k správnemu fungovaniu webovej aplikácie, k poskytovaniu funkcií sociálnych sietí, personalizácii obsahu a inzercie a k analýzam jeho návštevnosti. Používaním webu súhlasíte s ich použitím