Porovnanie austrálskych miest - kde žiť, študovať a pracovať

Zaujala Ťa krajina protinožcov? Chceš ju preskúmať, objaviť jej krásy, cestovať, naučiť sa anglicky? Alebo už prežívaš svoj austrálsky sen a rozhliadaš sa, kde sa po kontinente presunúť? Prinášame Ti porovnanie 6 miest na život. Každé z nižšie uvedených miest je jedinečné, má iné prednosti. Vyber si podľa seba, čo sa Ti páči najviac, čo preferuješ. Miluješ veľkomesto a rýchly život, chceš stíhať množstvo vecí, alebo skôr relaxovať, užívať si slniečka a mora? Zháňaš prácu, aby si si pokryl/a náklady alebo by si si radšej vylepšil/a svoju kariéru? Chceš po ukončení štúdia zostať v Austrálii? Pre Tvoj finálny úsudok by nemal byť rozhodujúci len fakt, že máš v danom meste nejakých známych.

Pre lepší prehľad sme vytvorili nasledujúcu tabuľku, kde nájdeš porovnanie najdôležitejších aspektov pre život v meste. Pod tabuľkou nájdeš bližšie informácie ku každej destinácii. Ak si vyberieš to pravé mesto pre Teba, inšpiruj sa výletmi na jedinečné miesta v Austrálii, ktoré by bolo škoda vynechať.

 

 

  SYDNEY MELBOURNE ADELAIDE GOLD COAST BRISBANE PERTH
životné náklady 2 2 5 4 3 5
zábava 4 5 3 3 3 4
bezpečnosť 5 4 5 5 5 5
kvalita života 4 5 5 5 5 5
verejná doprava 3 5 3 4 4 4
nočný život 3 5 2 3 4 4
LGBT friendly 4 5 3 4 3 4
pracovné príležitosti 5 4 3 3 3 4

*5 je najlepšie

 

Sydney

Najpopulárnejšia destinácia v Austrálii, najväčšie mesto s 5 mil. obyvateľov, s kúzelnými miestami a priaznivým počasím sa rozprestiera v štáte Nový Južný Wales (New South Wales). V meste nájdeš vyše 100 pláží (z nich 70 vhodných na surfovanie), ktoré sa rozpínajú od pár metrov po niekoľko kilometrov. Najteplejšie mesiace Ťa čakajú od novembra do februára, kde sa priemerná teplota udržuje okolo 30°C.

Verejná doprava v Sydney znamená autobusy a prímestské vlaky Monorail. Lístky sa kupujú jednotlivo u vodiča, odporúčame zakúpiť Opal card - ak precestuješ 15 AUD, zvyšok dňa jazdíš zadarmo, počas nedele stačí prejsť za 2,75 AUD. Pod Sydney si nepredstavuj len budovu Opery, most Harbour a prírodné bohatstvo. Mesto produkuje tovar a služby za viac ako 360 miliárd dolárov ročne. Sydney sa vyznačuje nízkou nezamestnanosťou a zohnanie práce väčšinou nebýva žiaden problém. Záleží len na časovej flexibilite študenta. Niektoré pozície vyžadujú vyššiu úroveň angličtiny, pri iných stačí iba základná úroveň ako napr. pri práci v kuchyni, rozvoze tovaru, upratovaní, strážení detí. Medzi veľmi obľúbené zamestnanie pre študentov patrí práca v oblasti gastronómie a obchodu (napr. asistent predaja, zákaznícky servis), recepčná, riadenie dopravy, stavebný robotník a pod.

 

 

                      

                      

                            "Sydney navštívi ročne viac ako 14 miliónov turistov."

Melbourne

Hlavné mesto štátu Victoria a druhé najľudnatejšie mesto Austrálie sa považuje za jedno z najlepších miest pre život - túto anketu vyhralo už 7 krát! V hojnom počte tu migrujú Európania a mesto je tým veľmi ovplyvnené. Miestni obyvatelia milujú kávu. Melbourne na Teba dýchne prekrásnou atmosférou, bohatou kultúrou, kvalitnou verejnou dopravou, prívetivosťou k cyklistom a budeš sa kochať okrem iného aj množstvom grafitov. Čo sa týka počasia, tak tu Ťa čakajú horúce letá a studené zimy. Veľmi často tu neprší, ale je tu často veterno.

Melbourne má veľmi bohatý nočný život, každý večer je kam ísť a čo robiť. Medzi veľmi obľúbené patrí Fitzroy - hipsterská štvrť plná útulných barov a krčmičiek. Ak obľubuješ skôr relax a pohodu, božská pláž Saint Kilda je pre Teba to pravé. Vyraz radšej bez surfu, ten si tu veľmi neužiješ. V Melbourne sa koncentrujú špičkoví kuchári a tie najlepšie reštaurácie.  Je to ideálne miesto na rozbehnutie Tvojej kariéry v oblasti gastronómie a cestovného ruchu. Môžeš si tu zarobiť slušné peniaze, záleží na tvojich skúsenostiach a úrovni angličtiny. Počas veľkých udalostí ako Australia Open, Formula 1 a Melbourne Cup zoženieš prácu ako čašník/čašníčka, obsluha, upratovač/ka. Stabilne sa hľadajú uchádzači pre pratanie domácností a komerčných priestorov či šikovní baristi do kaviarní.

                   

                    "Najlepšie miesto pre život podľa rebríčka The Economist."

 

Adelaide

Mesto študentov, mesto svetoznámej kultúry a jedno z najdostupnejších a najlepších miest na život v Austrálii. Jedná sa o hlavné mesto štátu Južná Austrália, ktoré s 1,3 mil. obyvateľov patrí medzi 5.najľudnatejšie mesto austrálskeho kontinentu. Žije tu 3/4 populácie štátu Južná Austrália a ide o najcentralizovanejšiu populáciu na kontinente. Štát Južná Austrália ponúka najlepšie podmienky pre emigráciu cudzincov. Stredomorské podnebie zaručuje striedanie 4 ročných období. Mesto je zasadené medzi bielymi piesčitými plážami na západe a zelenými kopcami na východe. Smerom do vnútrozemia sa tiahnu polia a vinárske údolie Barossa.

Na medzinárodných študentov tu čaká vrelé prijatie. Žije, pracuje a študuje sa tu veľmi príjemne, v obklopení parkov, zelených plôch a kľudných predmestiach. Bezproblémovo sa tu jazdí na bicykli, okolo CBD chytíš bezplatnú Wi - Fi. Verejná doprava pôsobí prehľadne. Zahŕňa autobusy, vlaky a električky. Medzi najbežnejšie zamestnanie študentov patrí barman/ka, čašník/čašníčka, obsluha, doručovateľ/ka jedla, asistent/ka predaja v maloobchode. Odporúčame sa takisto poobhliadať po ponuke privyrobiť si aj na škole či univerzite. Šetrí to čas a starosti. Budeš mať obe dôležité súčasti Tvojho života v Austrálii pekne na jednom mieste.

 

                            

                                     "Mesto festivalov. Mesto kostolov."

 

Gold Coast

Predstavuje šieste najväčšie mesto v Austrálii a druhé najväčšie v štáte Queensland, žije tu vyše pol milióna obyvateľov. Rozprestiera sa pozdĺž 70 km pobrežia a surferské pláže lemujú vysoké mrakodrapy. Každoročne sa v Snapper Rocks koná WSL - World Surf League - jedná sa o najdôležitejšiu surferskú súťaž roka. Mesto je súčasťou národného zábavného priemyslu, sídli tu televízna a filmová produkcia a tematické parky ako Movie World, Dreamworld, Sea World, Wet n'wild.

Verejnú dopravu tvoria električky, autobusy a vlaky. Študenti získajú najjednoduchšie prácu v oblasti gastronómie ako čašníci, pomoc v obsluhe, pomocná sila v kuchyni, baristi, barmani, opatrovatelia. Žiadané sú aj pozície recepčnej, upratovača/upratovačky v hoteloch. Jedná sa o sezónnu destináciu, počas zimy sa práca zháňa trochu ťažšie. Pri niektorých druhoch prác môžeš bývať aj priamo u rodiny. S minimom angličtiny a vyššou flexibilitou môžeš pracovať ako vodič/ka dodávky či ako pomocná sila na stavbe.

 

Brisbane

Hlavné mesto štátu Queensland prezývané aj ako “Mesto slnka” s okolo 300 slnečnými dňami v roku, je najstarším a tretím najľudnatejším mestom Austrálie (vyše 2,4 mil. obyvateľov). Miestni ju nazývajú “Brissy” a pýši sa veľmi vysokou kvalitou života, bezpečnosti a množstvom kultúry. Po meste sa dobre dostaneš aj na bicykli, môžeš si ho požičať cez CityCycle. Verejnú dopravu zabezpečujú autobusy, lode. Študentom odporúčame vybaviť si tzv. GoCard, aby mohli cestovať lacnejšie. Kúsok od mesta sa nachádza veľa miest vhodných na výlet, ako napr. Moreton Bay či Brisbane Forest Park. Za hodinu sa dostaneš na Gold Coast. Pokiaľ sa Ti nechce nikam cestovať, odpočiň si na umelo vytvorenej mestskej piesočnej pláži v centre.

Medzi bežné práce študentov patria práce v oblasti gastronómie (čašník, obsluha, pomoc v kuchyni, barista, barman), upratovanie domácností, komerčných priestorov a hotelov (chyžná), opatrovateľ, vodič dodávky, práce v stavebníctve (robotník, pomocná sila). Do Austrálie sa sťahuje stále viac ľudí. Dopyt po práci rastie, neboj sa byť kreatívny a pri hľadaní sa vyhni centru mesta CBD. Zvýši to Tvoje šance.

Perth

Hlavné a najväčšie mesto štátu Západná Austrália s 2 mil. obyvateľov sa radí na štvrtú priečku najľudnatejšieho mesta v Austrálii. Nemá veľa susedov, jedná sa o druhé najizolovanejšie miliónové mesto na svete (prvým je Auckland na Novom Zélande). Do ďalšieho najbližšieho veľkého mesta Adelaide je to 2 104 km. Pohodový život, krásne slnečné počasie, azúrové more, najkrajšie pláže, tajuplná príroda, dobré jedlo a víno zo Swan Valley - takto si tu žijú miestni. S nimi sa ľahko zoznámiš, najlepšie na pikniku v Kings Parku. Ak chceš zažiť trocha adrenalínu, môžeš si tu skočiť bungee jumping alebo povzbudzovať na automobilových pretekoch V8.

Celé západné pobrežie pokrývajú rozľahlé i maličké pláže vhodné na surfovanie. Verejná doprava zahŕňa autobusy (v centre mesta jazdia zdarma) a vlaky. Pre študentov odporúčame vybaviť si Smart Ride Card, kde ušetríš najmenej 30 % na cestovnom. Milovníci cyklistiky a longboardov budú nadšení z pekných širokých ciest a chodníkov. Obchody zvyčajne zatvárajú o 18.00 počas pracovných dní (donedávna nebolo možné nakupovať v nedeľu). Ľahká “zaostalosť” sa však zlepšuje vďaka prílivu migrantov a nových pracujúcich. Pokiaľ však túžiš  skôr po kľudnejšom životnom tempe a nie po hektickom štýle života ako napr. v Sydney, tak ber túto “provinčnosť” skôr ako výhodu. Mesto sa rozrastá, stavia sa veľa bytových a kancelárskych komplexov, zvyšuje sa ťažba nerastov a zvyšuje sa rozvoj hutného priemyslu. Narastá aj počet pracovných príležitostí.

 

 

                      

                       "Z Perthu doletíš rýchlejšie na Bali než do Sydney."

 

V Austrálii máme najväčší počet pobočiek zo všetkých slovenských aj českých agentúr. Navštív nás v niektorej z našich plne vybavených pobočiek , ktoré máme v Sydney City, Sydney Manly, Brisbane, Adelaide, Perthe, Melbourne a Gold Coaste . Radi Ti pomôžeme s Tvojim pobytom v Austrálii.

Spracovávame súbory cookies. Pomáhajú nám k správnemu fungovaniu webovej aplikácie, k poskytovaniu funkcií sociálnych sietí, personalizácii obsahu a inzercie a k analýzam jeho návštevnosti. Používaním webu súhlasíte s ich použitím