Top 7 ikonických pláží Austrálie

Austrália sa pýši nespočetným množstvom obdivuhodných prírodných úkazov. Keďže v našich podmienkach nám často chýba slniečko a more, chceli sme seba aj Teba trošku ohriať pri našom výbere TOP pláží z kontinentu protinožcov. Pokiaľ by si chcel/a navštíviť každý deň jednu pláž v Austrálii, zabralo by Ti to niekoľko rokov - sú ich tu totiž tisíce. Toľko času asi nemáš, tak sa mrkni, kam sa určite vybrať, ak budeš v Austrálii.

 

Jarvis Bay, NSW

 

 

 

V štáte Nový Južný Wales sa cca 200 km na juh od Sydney a na východ od Canberry nachádza zátoka s oficiálne najbelším pieskom na svete! Oblasť obmýva priezračne čisté, tyrkysové more a nad ním sa rozprestiera azúrová obloha. Zátoka Jervis sa tiahne cez niekoľko rezervácií (Parma Creek Nature, Currambene) a národný park Booderee s množstvom pôvodných lesov a turistických trás vedúcich po útesoch. Medzi najznámejšie pláže patrí Hyams (tá je dokonca zapísaná do Guinessovej knihy rekordov ako najbelšia pláž sveta), Murrays, Nelson, Callala, Cave Beach, Green Patch. Pri troche šťastia uvidíš migrujúce veľryby a delfíny. Pokiaľ máš rád/rada kľud, prírodu a nekonečné pláže, je to pre Teba ideálne miesto na dovolenku.

 

White Heaven Beach - Hamilton Island

 

 

Na magickom súostroví Hamilton na ostrove Whitsundays sa rozprestiera azda najfotografovanejšia pláž Austrálie White Heaven Beach. Tiahne sa sedem kilometrov a je ideálnym miestom pre šnorchlovanie vďaka polohe v pásme Veľkého bariérového útesu. Budeš uchvátený/a jej čistotou, bielym pieskom a priezračným morom. Nenájdeš tu žiadne vybavenie ako napr. požičovne, sprchy či toalety, jedná sa čisto o prírodnú pláž. Pri jej návšteve sa vyšplhaj na vyhliadku Tongue Point, kde urobíš tie najlepšie fotky a budeš sa kochať výhľadom, ktorý sa ani nedá opísať.  Pláž je dostupná loďou z prístavu Airlie alebo Shut Harbour. Národný park Whitsundays sa nachádza v štáte Queensland.

 

75 Miles Beach - Fraser Island

 

 

 

Ako už hovorí samotný názov, táto pláž nie je rozhodne krátka. Zabehnem si tu maratón? Môžeš to skúsiť, ale asi by si sa musel popasovať s pieskom a dunami. Lepšie je požičať si štvorkolku. So svojimi 75 míľami sa rozkladá na ostrove Fraser – je to najväčší piesočný ostrov v Austrálii. Pláž odporúčame objavovať po súši, pretože tunajšie vody nie sú bezpečné a pláva tu veľa žralokov. Veľmi fotogenickým miestom je skorodovaný vrak parníka S.S. Maheno, ktorý slúžil počas prvej svetovej vojny ako nemocničná loď. Na kúpanie využi tzv. Champagne Pools - zoskupenie rekreačných prírodných bazénikov, ktoré vytvorili vulkanické horniny. Najkrajšie scenérie sa vám naskytnú na tzv. Indian Head, posvätnom mieste aborigínov, kde vás očarí dychberúci výhľad na duny, pláž a nekonečné more.

 

Surfers Paradise - Gold Coast

 

 

V meste Gold Coast, v štáte Queensland, nájdeš raj pre surferov a to doslova. Na pôsobivej pláži sa zabavia všetky vekové kategórie - plávanie, surfovanie, stavanie hradov z piesku, relax. Pláž sa tiahne po dĺžke päť kilometrov, kde na jednom konci budeš surfovať s výhľadom na mrakodrapy a na druhom si v obklopení prírody a kľudu užiješ chvíľky samoty a pohody. Pláž lemujú vysoké budovy hotelov a apartmánov - hlavný znak Gold Coastu. Pokiaľ sa nabažíš slnka, piesku a vĺn, vydaj sa do vnútrozemia preskúmať subtropický dažďový les do národného parku Lamington či vodopády do národného  parku Springbrook.

 

Turquoise Bay - Exmounth

 

 

 

Je preslávený pre úžasné možnosti na šnorchlovanie, bohaté zoskupenia koralov, rýb a pestrý podvodný život, vďaka ktorým sa radí medzi najlepšie pláže v štáte Západná Austrália. To všetko nájdeš neďaleko mesta Exmouth v národnom parku Cape Range. Biele pieskové brehy ustupujú tyrkysovo čistej vode, ktorá skrýva množstvo morských živočíchov. Ponor sa do nedotknutých vôd zálivu Turquoise, kde môžeš šnorchlovať a plávať až k neďalekým útesom Ningaloo. Náš tip - vstúp do vody na južnom konci pláže a nechaj sa unášať prúdom, aby si si mohol užiť korálový svet. Vodu však opusti ešte predtým, ako dosiahneš severné časti pláže - tam zvyknú byť už celkom silné prúdy.

 

Brighton Beach - Melbourne

 

 

V kultúrou nabitom Melbourne navštív určite tunajšiu ikonickú mestskú pláž Brighton Beach. Z akého dôvodu je tak známa? Na jej popularite majú veľký podiel prúžkované či dúhovo zafarbené plážové domčeky. Ich história siaha do 19. storočia, kedy slúžili ako prezliekacie kabínky pre ženy. Postavili ich vo viktoriánskom štýle, samozrejme bez elektriny, ktorú ani dnes neplánujú zavádzať. Roztomilý plážový domček výjde na 200 tisíc dolárov. Sú ponúkané len pre miestnych ľudí, ktorí v nich vidia svoju životnú investíciu. Piesočnú pláž obmýva priezračná voda a ak ste v Melbourne, určite si toto miesto nenechajte ujsť.

 

Bay of Fires - Tasmánia

 

Vybrať iba jednu oblasť z ostrova Tasmánie je naozaj ťažká úloha. Ale kto by odolal kombinácii bieleho piesku, azúrového mora, žulových balvanov pokrytými oranžovými lišajníkmi? Úchvatne krásne pláže oddelené lagúnami a strmými útesmi vytvárajú neopísateľnú atmosféru. Zátoka ohňov sa nachádza na severovýchode ostrova a rozkladá sa na viac ako 50 km od zátoky Binalong na juhu po Eddystone Point na severe. Severná časť patrí pod národný park Mount William. Zátoka získala meno po zapálených táborových ohňoch, ktoré založili domorodci, aby odohnali európskych námorníkov v 18. storočí.

Spracovávame súbory cookies. Pomáhajú nám k správnemu fungovaniu webovej aplikácie, k poskytovaniu funkcií sociálnych sietí, personalizácii obsahu a inzercie a k analýzam jeho návštevnosti. Používaním webu súhlasíte s ich použitím