FAQ

Musím ako študent platiť v Austrálii dane?

Pokiaľ pracuješ v Austrálii, musíš tu platiť daň z príjmu a Tvoj zamestnávateľ má povinnosť za Teba počas finančného roku odvádzať zálohu na daň z príjmu.

Kedy môžem požiadať o vrátenie daňového preplatku?

Finančný rok v Austrálii začína vždy 1.júla a končí 30. júna nasledujúceho roku. Ak teda pracuješ alebo si pracoval/a v Austrálii v minulosti a zamestnávateľ Ti z platu odvádzal dane, môžeš požiadať o ich vrátenie. Čo je potrebné podniknúť pre získanie daní späť? Pripravili sme pre Teba zoznam potrebných dokumentov:

  • PAYG Summaries (Group Certificate) - súhrný dokument o Tvojich výplatách od daného zamestnávateľa
  • Tvoje Tax File Number (TFN) - Tvoje daňové číslo
  • Detaily o Tvojom bankovom účte
  • Cestovný pas (ID)

Čo je to Payment Summary?

Payment Summary je dokument potrebný k žiadosti o vrátenie daní, ktorý Ti vystaví Tvoj zamestnávateľ, pre ktorého si v Austrálii pracoval. Dokument musí obsahovať Tvoje TFN a zároveň zamestnávateľove ABN a dokladá Tvoj hrubý príjem a presnú sumu, koľko si za uplynulý finančný rok zaplatil na daniach. Niektorí zamestanávatelia zasielajú dokument poštou, preto je veľmi dôležité, aby mal zamestnávateľ Tvoje údaje aktuálne a platné.

Je možné použiť namiesto Payment Summary poslednú výplatnú pásku?

Áno, ale iba v prípade, ak opúšťaš územie Austrálie pred koncom finančného roku.

Kedy môžem požiadať o vrátenie mojich daní?

Ak Austráliu opúšťaš, môžeš požiadať kedykoľvek. V opačnom prípade musíš počkať na koniec finančného roka, teda po 30.6. Naše kancelárie v Austrálii Ti radi poradia, ako žiadať o vrátenie daní v Austrálii.

Ako dlho trvá vybavenie žiadosti?

Vybavenie trvá väčšinou okolo 14 dní. Avšak ak žiadaš na konci finančného roka, vybavenie môže trvať 6 až 8 týždňov.

Možem o vrátenie daní požiadať, aj keď ešte stále pracujem?

Ak opúšťaš Austráliu, musíš najskôr ukončiť pracovný pomer a až potom požiadať o vrátenie daní, pretože je potrebné ukázať Tvoj celkový hrubý príjem od Tvojho austrálskeho zamestnávateľa a celkovú sumu, ktorá za Teba bola na daniach zaplatená.

Akou formou obdržím vrátené peniaze?

Sú štyri možnosti:

  • v hotovosti
  • elektronickým prevodom na Tvoj austrálsky účet
  • medzinárodným prevodom na Tvoj medzinárodný účet
  • šekom

Čo robiť v prípade, ak mi môj zamestnávateľ odmietol vystaviť Payment Summary?

Podľa daňového zákona je zamestnávateľ povinný tento dokument vystaviť po skončení finančného roka. Spoločnosti väčšinou vydajú tento dokument pre svojich zamestnancov do 14. júla. Záleží však tiež na výkonnosti ich mzdového oddelenia, lehota sa môže o niekoľko dní natiahnuť.

Spracovávame súbory cookies. Pomáhajú nám k správnemu fungovaniu webovej aplikácie, k poskytovaniu funkcií sociálnych sietí, personalizácii obsahu a inzercie a k analýzam jeho návštevnosti. Používaním webu súhlasíte s ich použitím